Hartšoo-laadne supp lambasabadest


See oli peaaegu aasta tagasi, kui kindlalt plaani võetud hartšoo tegemine oleks peaaegu ära jäänud. Ja seda täiesti labasel põhjusel - jõudsin turuhoonesse lõuna paiku, kui ilusam lambaliha juba otsas. Ainsad, mis letile veel jäänud, olid lambasabad. Nina kirtsutades ja kurvalt ohates ostsin need ära ja ... parim supitooraine oli avastatud!

Kõige tähtsam on seal see kont, see tähendab sabalülid. Peaaegu sama kui küpsetada seda va kaheksa tunni liha - rikkalik magus maitse on see, mis jalust niidab. Kuigi ega ka suppi saa teha tunniga, ikka  oma paar tundi vähemalt tuleb aega varuda, et liha luude küljest lahti lööks.
Nüüd siis tean, mida tahan, ehk siis sirgel sammul lambaleti juurde ja kuna sabad ei ole enamiku ostjate unistus, võin seda vabalt teha ka pärastlõunal:).

Kuna õigest hartšoost seisab minu supp mõne valgusaasta kaugusel, tuleks siin kasutada pigem toidupoeväljendit "hartšoo-laadne supp", mis on selline eestipärane pehmem versioon grusiinide omast. Õigemast hartšoost on kirjutanud näiteks Mari-Liis ja kokaraamatute kullafondi raamatus toodud retseptist vanaolevi.

1 kg lambasabasid (= umbes 2 suuremat)
3l vett
3 porgandit
3 sibulat
4-5 küüslauguküünt
100 g tomatipastat
3-4 sl adžikat või
100 g teravamat ketšupit + Santa Maria Chili Explosioni maitsesegu
80-100 g riisi (1 kotike)
3-4 loorberilehte
koriandrit
soola

Sabad raiuda juppideks, liigne rasv lõigata ära ning pista tükid potti keema. Soovi korral võib esimese vee, kui see on keema hakanud, ka ära kallata ning kondid uue veega keema lasta. Lisada sool ja loorber ning keeta tasasel tulel oma paar tundi vähemalt, kuni liha luude küljest lahti tuleb. Umbes pool tundi enne liha väljavõtmist lisada tükeldatud porgand, sibul ja küüslauk, tomatipasta ja adžika ning koriander. Kui adžikat pole käepärast, võib selle asendada ka paraja törtsu vähe kangema ketšupiga. Kui liha ja muu kraam on pehmed, tõsta liha potist välja ning tükeldada suupärasteks tükkideks. Samal ajal lisada keedusele riis ja keeta, kuni ka see on pehme. Tagastada vedelikule tema liha ning timmida maitset, saputades juurde koriandrit, Chili Explosionit või muid maitseaineid, mis antud olukorras tunduvad õiged olevat.
Serveerida niisama, aga ka tutsakas hakitud peterselli on omal kohal.

Lõpuks pean mainima siiski ühte veidi ebameeldivat nüanssi nende sabadega seoses. Nimelt olenemata dieedigurude palvetest või sajatustest katab seda suppi paks ja läikiv rasvakiht. No ei saa seda va üdist maitset ikka niisama vee ja leiva pealt!!! See tähendab, et liigse rasvakihi (olgem ausad, ta on tõesti natuke liiga paks) võiks eemaldada näiteks kulbi abil, aga veel parem - supp maha jahutada ja siis see "kaas" lihtsalt pealt ära koorida. Soojendamine mõjub hartšoole sama hästi kui kapsasupile;).

Kommentaarid

Tuuli ütles …
Ai kui isuäratav tundub see supp olevat! Lambasabad on muidugi väga lahe algaaine. Keskturul olen kohanud nii sea- kui veisesabu, aga lamba oma pole veel silma hakanud. Päris põnev oleks näha, kuidas see tilluke sabajupp karvadeta välja näeb :)
Olen Ülle.... ütles …
:) A mulle tundus, et teine kord rapsutan natuke sidrunikoort supi sisse.
Ülle ütles …
Tuuli, saba näeb välja nagu saba ikka:):). Mõnikord kipub neil lihtsalt palju rasva küljes olema. Aga maitse on viimase peal.

Teisele Üllele, et sidrunikoor on jah hea mõte (oleneb teistest lisanditest), sest väheke haput peaks tundma olema.
Olen Ülle.... ütles …
Tegin jälle suppi ja rapsutasin sidrunikoort sisse. Ei olnud hea mõte, läks mõruks, nii et ei soovita enam :)

Populaarsed postitused

Kartuli-tangupuder ehk mulgipuder

Toorjuustukook laimi ja valge šokolaadiga Key lime pie jälgedes

Moskva saiad, heldimusega Jõe baarile mõeldes