Leia imesid kõiges, isegi kõige tavalisemates asjades


Elul on vahel kavas imelikud keerdkäigud ja elu on täis märke, oska vaid õigel ajal lugeda. Seetõttu on siin kohane Carl von Linné lause: "Leia imesid kõiges, isegi kõige tavalisemates asjades".

Minu mõttekäigud said alguse umbes nädal aega tagasi, kui kavatsesin minna vaatama, kuidas tunneb botaanikaaias ennast möödunud suvel rajatud ravimtaimeaed. Aed oli muutunud juba kauniks ja lopsakaks, vägisi tuli kadedus peale lihavaid ja enda omadest mitu korda võimsamaid ürdipuhmaid nähes. Tegelikult tuligi, ei saa salata:). Sellegipoolest on vastrajatud aianurk juba päris põnev, seal kohtab nii tuttavaid maitsetaimi kui suisa mürgiseid taimi, mis on sinna peenardesse leidnud tee oma raviomaduste tõttu. Ja eks ikka ports pedagoogilist efekti käi ka asja juurde:).

Tartu Ülikooli botaanikaaia 2011. a rajatud ravimtaimeaed

Harilik viigipuu

Korralikult poputatud karulauk

Lustlik "kiviparkett"

Harilik loorberipuu (igaks juhuks on neid kaks:) )

See oli niisiis Tartu botaanikaaia eelmisel aastal rajatud ravimtaimeaed. Ülikoolide juurde hakati ravimtaimeaedu rajama juba 16.sajandil, laialdasemalt 17. sajandil ning ei saa salata, Tartu Ülikooli botaanikaaed meeldib mulle nüüd märksa enam.

Narva linnuse Linné aed (pildistatud 2010. a suvel linnuse tornist)

Narvas, 2012. a juuni alguses

Mõni päev hiljem Narvas Linné aeda imetledes meenusid mulle Tartu tüümianid ja iisopid. Kuulsa Rootsi loodusteadlase ja arsti Linné ülistuseks rajatud ainult tema määratud taimedest koosnev aed Narva linnuses elab juba 4. hooaega, mõni liik tunneb ennast seal kastides paremini, mõni halvemini. Sellegipoolest on inimesi, kes lähevad seda ekstra vaatama, on ju vahva!

Visby botaanikaaia ravimtaimeaed

Veel natuke aega hiljem Gotlandil olles läksin õhtul Visby botaanikaaeda jalutama, et vaadata üle sealne ravimtaimeaed. Kui veel täpsem olla, läksin sinna lisaks ravimtaimedele veel ka Linné jälgi otsima. Meenutades 2007. aastat, kui kogu Rootsi tähistas tema 200. sünniaastapäeva, oli ka Visbyl oma roll täita selle tähtsa mehe elus. Nimelt veetis Linné 1741. aastal koos oma tundengitega mõnda aega Ölandil ja Gotlandil, et leida seal meditsiini tarbeks sobivaid taimi. Asi lõppes 100 taime avastamisega, millest valmis ka publikatsioon. Ja otse loomulikult on Gotland hirmus uhke selle üle. Ravimtaimeaia vaatasin üle, Tartu oma tundus kuidagi kõbusm olevat, Linné`d aga ei kuskil. Järsku avastasime ühe "puusliku", mis lähemal vaatlemisel (õigemini sildi lugemisel) osutus härra Linné`ks isiklikult. Sisetunne ei valetanud, ta oli olemas...

Linneus, Kaj Engström 2007

Kommentaarid

Populaarsed postitused

Kartuli-tangupuder ehk mulgipuder

Toorjuustukook laimi ja valge šokolaadiga Key lime pie jälgedes

Moskva saiad, heldimusega Jõe baarile mõeldes