Endast

Lapsest saati on mul olnud huvi söögitegemise vastu. Asi tipnes sellega, et umbes 5. klassis tahtsin saada kondiitriks. Õnneks ei läinud nii! Tänu sellele keedan-küpsetan vabatahtlikult, hindan ajaloolasena meie toidukultuuri ja -traditsioone, jumaldan puhtaid maitseid, isekasvatatud toorainet, Eestis aretatud sorte ja olen selle nimel valmis panustama kõikvõimalikesse peenardesse. Peaasi, et tulemus oleks armastusega saadud!

Vahel muigan ka meie urbanistlikuks kiskuva elustiili üle, jagan oma emotsioone põnevatest sündmustest või külastustest. Püüan kirjutada isegi sellest, kui mul endal midagi untsu läheb.
Aeg-ajalt käin tarkade inimeste tegemisi kiibitsemas või vahel ka ise pliidi taga teisi juhendamas, toidupärandist rääkimas, tooteid, toite või üritusi pildistamas. Jaa, selleks võib mulle kirjutada. 

Blogiga alustasin märtsis 2010 vajadusest jäädvustada oma lemmikretsepte. Aja jooksul on postituste profiil tugevasti muutunud ning sellest on saanud rohkem toidupärandi uurimuste, sündmuste kokkuvõtete ja enda tähelepanekute kogum. Alates novembrist 2012 kuni jaanuarini 2020 olin ajakirja Tiiu köögitoimetaja. Minu retsepte leiab ka D-kokaraamatust.

2015. aasta lõpus neelas toidumaailm mind täielikult. Tegelen Jõgevamaa Koostöökojas erinevate kohaliku toidu valdkonna projektidega ja aitan toiduga seotud väikeettevõtjatel ennast näidata ning uusi teadmisi saada. 

Jagan oma elu kahe kodu vahel Tartu linnas ja Jõgevamaal Võduvere külas. Nahkro talus ehk minu sünnikodus leiavad aset kõik aianduslikud eksperimendid ning seal valmivad ka kõik need toidud, mille puhul puupliit annab parima tulemuse.


Head kaasaelamist!

Ülle Jukk

Mulle saab kirjutada aadressil jukk.ylle@gmail.com.

                                                                       *         *         *

Alljärgnevalt mõned tegemised, mis väärivad kirjapanemist:

- Alates 2010 - õpiköökide juhendamine, teemadeks verikäkid, pasteedid, kanepitoidud, umbrohutoidud, sibulatoidud, Tartu keskaegsed toidud, 1930.aastate toidud, unustatud toorme taasavastamine, piirkondlikud ja tähtpäevade toidud jne. Kaasalöömine Peipsimaa Kogukonnaköögi ja Peipsimaa Turismi erinevatel üritustel aitamaks Peipsimaad tutvustada, näiteks 2012. a Hiiumaal kohvikute päeval, 2012. a Kallastel kala- ja sibulalaadal, 2013. a Pihkvas hansapäevadel, jne.
- Alates 2011 - osalemine erinevates pop-up kohvikute projektides Tartu Tasku keskusest kuni Tahkuranna Hapukurgifestivalini.
- 2011 - panus raamatusse "Kulinaarsete kroonikute kokaraamat", milles 10 toidublogijat jagavad retsepte ja oma mõtteid toidust (kirjastus Pegasus, koostaja T. Mathisen).
- 2012 - 2015 - koostöö Tartu LõunakeskuseTaluturuga, veebilehele retseptide koostamine.
- 2012 - 2020 - ajakirja Tiiu köögitoimetaja.
- 2013 - tekst ja fotod väiketrükisele "Peipsimaa maitsed" (väljaandja MTÜ Peipsimaa Turism).
- 2013. a kevad - kaasalöömine Sangaste Rukki Maja restorani menüü koostamise ja täiendamise meeskonnas.
- Juuli 2013 - Pärandiralli raames Karepa pärandipäeval esinemine ettekandega Eesti ja rannarahva toidust ja selle väärtustamisest.
- August 2013 - Padisel Püha Bernardi päevade raames keskaegse toidu tutvustamine ja õpiköök ürituse toitlustajatele.
- Juuni 2014 - Eesti toidu loo tutvustamine arengukava "Eesti toit 2015-2020" töörühmas.
- Juuni 2015, 2016 - osalemine Rahvakultuuri Keskuse toidukultuuri koolitusel teemaga "Kui toiduretseptist saab traditsioon".
- September 2015 – osalemine Eesti Vabaõhumuuseumi leivapäeval Kuie koolimaja programmis „Leib ajaloolase pilgu läbi“.
- Sügis 2015 – 2016. a hõimurahvaste kalendri (väljaandja MTÜ Fenno-Ugria Asutus) eestikeelsete tekstide ja retseptide toimetamine.
- Sügis 2016 -  2017. a Peipsimaa toiduteemalise kalendri (väljaandja MTÜ Peipsimaa Turism) eestikeelsete tekstide ja retseptide koostamine ning fotod.
- Sügis 2017 -  2018. a Peipsimaa toiduteemalise kalendri (väljaandja MTÜ Peipsimaa Turism) eestikeelsete retseptide toimetamine ja fotod. 
- Alates 2017- artiklid Nami-Namis Peipsimaa ja toiduajaloo teemadel.
- Alates 2017 - koostöö Eesti Maaturismiga erinevate toiduprojektide ja sündmuste jäädvustamiseks.
- Alates 2017 - erinevad ettekanded/loengud toidupärimuse ja -ajaloo üld- ning piirkondade teemadel.
- Sügis 2018 - 2019. a Peipsimaa toiduteemalise kalendri (väljaandja MTÜ Peipsimaa Kogukonnaköök) eestikeelsete retseptide toimetamine ja fotod.
- Suvi 2019 - osalemine ettekandega Järvamaa toidupärandist Järvamaa Muuseumi 114. sünnipäeva üritusel
- Sügis 2020 - 2021. a Peipsimaa toiduteemalise kalendri (väljaandja MTÜ Peipsimaa Turism) eestikeelsete retseptide toimetamine ja fotod.
- Detsember 2020 - osalemine ettekandega "Kokaraamat kui manitsus" ERMi konverentsil
"Naine rahvusteaduses. Aliise Moora 120".
- August 2022 - osalemine ettekandega "305 aastat hapukapsaste kuivatamise leiutaja Johann Georg Eiseni sünnist" Torma kiriku ja J. G. Eiseni aastapäevade tähistamisüritusel.
- September 2022 - osalemine ettekandega "Marta Põld-Riivese roll kodumajanduse ja toidukultuuri edendajana" Jõgevamaa maitsete päeval ERMis.

Populaarsed postitused

Kartuli-tangupuder ehk mulgipuder

Kaerahelbeküpsised - igihaljas klassika

Värsked köömnekuklid - Saksamaal neid pole!